Question: a company currently sells 60,000 units a month at $10 per

Category: Business & Finance

Question: A company currently sells 60,000 units a month at $10 per unit. The variable cost per unit is $6. The company decided to raise the price about 10%. How much change in the number of units sold can the company afford and still be no worse off?

Calculate the price of your order

You will get a personal manager and a discount.
We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00